Argentinoje gurkšnojant vynus

Jūratė Valčiukė

Paminėjus argentinietišką vyną, iškart kyla mintis apie malbeką – iš tiesų dauguma vyno entuziastų šį rausvą, sodraus kūno raudonąjį vyną labiau sieja su Argentina nei su gimtąja Prancūzija. Tačiau ši vynuogė yra tik viena iš daugelio veislių, kurios klesti šioje įvairialypėje Pietų Amerikos šalyje. Geriausia vieta tai pažinti: Andų vyno kelias, besidriekiantis išilgai rytinio Andų kalnų šlaito, nuo Humahuaca tarpeklio Jujuy provincijoje iki Patagonijos centrinės dalies pietuose. Keliautojai čia ras išskirtinių torrontés, sultingų bonardų, elegantiškų pinot noir ir daugybę kitų veislių vynų, kuriuos gamina maži gamintojai laukinėje gamtoje, puikiai tinkančioje tyrinėti pėsčiomis, žirgais ar kalnų dviračiais.

Nuo Buenos Airių belle epoque architektūros ir legendinių vėlyvųjų vakarienių iki vynuogynų ir aktyvių užsiėmimų Kafajatėje ir Patagonijos laukinėje gamtoje – ši šalis sukurta puikų skonį turintiems keliautojams.

Prieš keliaudami į vynuogynų kraštus, kelias dienas praleiskite gyvybingose Buenos Airėse. Rekomenduojame Rekoletą rajoną: XIX a. pabaigoje kilus geltonojo drugio protrūkiui, į šį rajoną – aukščiausią miesto tašką – suplūdo turtingi miesto gyventojai. Šiandien stilingi pastatai su mansardiniais stogais ir Viktorijos laikų gatvių žibintais yra miesto kultūrinio gyvenimo centras. Apsistokite neoklasicistiniame viešbutyje „Palacio Duhau“, kuris 1934 m. buvo pastatytas kaip rūmai, arba viešbutyje „Four Seasons Hotel Buenos Aires“ (kuriame yra ir belle epoque stiliaus Alzaga Unzué dvaras) Alvearo prospekte.

Už dviejų valandų skrydžio į šiaurės vakarus nuo šurmuliuojančios sostinės esantis ispanų kolonijinis miestas Salta yra atokiame regione, kuriame yra spalvingų kanjonų,dykumų, kuriose auga kankorėžius primenantys kardono kaktusai, balto vandens upių ir snieguotų viršūnių, taip pat inkų griuvėsių ir kaimų. Keliaudami į Kafajatę, kur dėl sauso klimato ir didelio aukščio slėnyje karaliauja torrontés, tyrinėkite kintantį kraštovaizdį. Šioje šalies dalyje baltasis vynas yra puikus dėl sausų ir saulėtų dienų. Dieną praleiskite degustuodami vyną tokiuose vyno ūkiuose, kaip Bodega El Esteco, XIX a. dvare, apsuptame kalnų.

Pasiruoškite važiuoti legendiniu Argentinos 40 keliu – vaizdingu žvyrkeliu per Calchaquí slėnius į Quebrada de las Flechas (Strėlių tarpeklį) – dygliuotų smiltainio viršūnių, primenančių mėnulio peizažą, lauką. Kelionės tikslas: Bodega Colomé – XIX a. ūkis, kuriame yra vieni aukščiausiai pasaulyje esančių vynuogynų. Čia rasite ir vienintelį muziejų, įkurta menininko Jameso Turrello, kuris naudodamas šviesą ir erdvę, kuria protu nesuvokiamas instaliacijas, darbams eksponuoti. Pasimėgaukite vakariene „Kolomės“ restorane, kurio sezoninis meniu sudarytas beveik vien tik iš dvaro ūkio produktų, ir grįžkite į lauką stebėti žvaigždžių.

Vėliau keliaukite į Mendozą, kur jūsų laukia Uco slėnis. Dar prieš 20 metų Andų šešėlyje esančiuose vynuogynuose, kurie buvo palyginti mažai išvystyti, dabar gaminami vieni įdomiausių regiono vynų. Bodega Zuccardi Valle de Uco trečiosios kartos vyndarys Sebastián Zuccardi savo vynuogynuose aistringai interpretuoja daugybę mikroklimato, dirvožemio tipų ir aukščių. Malbecas čia yra pagrindinė žvaigždė, o José Zuccardi malbecas, pavadintas Sebastiano tėvo vardu, yra puikus aukštai esančio malbeko, pasižyminčio didele jėga ir subtilumu, pavyzdys. Kelioms dienoms slėnyje rekomenduojama apsistoti viešbutyje „Vines Resort & Spa“, kurio modernios linijos puikiai dera su aplinkiniu kraštovaizdžiu. Būtinai pasiteiraukite apie vyno degustacijas ir užsiėmimus, pavyzdžiui jodinėjimą žirgais su vietiniais gaučiais.

Iš Mendozos vyno maršrutas tęsiasi į piečiausią šalies vynuogininkystės regioną – centrinę Patagoniją – vėjų blaškomą dykumos juostą, kuri driekiasi nuo Andų kalnyno iki uolėtos Atlanto vandenyno pakrantės. Skriskite į San Karlos de Bariločę, šalies žiemos slidinėjimo bazė (nuo birželio iki rugsėjo), ir atsipalaiduokite kalnų atmosferoje viešbutyje „Llao Llao Resort, Golf & Spa“. Iš kiparisų rąstų, skiedrų ir akmenų pastatytas legendiniai kalnų nameliai yra ideali vieta nuotykių Nahuel Huapi ežere ir jo apylinkėse patirčiai – nuo buriavimo ir važinėjimo kalnų dviračiais iki žygių pėsčiomis ar net nusileidimo lynais nuo kalnų šlaitų.

Iš Bariločės 40 keliu keliaukite į Treveliną – XIX a. viduryje imigrantų iš Velso įkurtą miestą, kuriame iki šiol gyvena daugiausia velsietiškai kalbančių žmonių už Velso ribų. Dėl vasaros, kai šviesi diena trunka 17 valandų, stiprių vėjų ir nuolatinės šalnų grėsmės, šis regionas yra naujoji Argentinos vyndarystės vieta. Tokie pionieriai kaip Contra Corriente, gaminantys pinot noir, kuris susilaukė liaupsių dėl savo rūgštinės energijos, sėkmingai gamina chardonnay, pinot noir, sauvignon blanc ir kitas šalto klimato veisles.