Gurkšnojant vyną Argentinoje

Jūratė Valčiukė

Paminėjus argentinietišką vyną, iškart kyla mintis apie malbeką. Iš tiesų dauguma vyno entuziastų šį sodrų raudonąjį vyną labiau sieja su Argentina nei jo gimtąja Prancūzija. Tačiau malbekas – tik viena iš daugelio vynuogių veislių, klestinčių šioje įvairialypėje Pietų Amerikos šalyje. Geriausia vieta visas jas pažinti – Andų vyno kelias, besidriekiantis išilgai rytinio Andų kalnų šlaito nuo Humahuako tarpeklio Chuchujaus provincijoje iki Patagonijos centrinės dalies pietuose. Keliautojai čia ras išskirtinių Torrontés, vaisiškų Bonarda, elegantiškų Pinot Noir ir daugybę kitų vynų. Visi jie gaminami mažuose ūkiuose, apsuptuose laukinės gamtos, kurią puikiai tinka tyrinėti pėsčiomis, žirgais ar kalnų dviračiais.

Nuo Buenos Airių Belle Époque architektūros ir legendinių vėlyvųjų vakarienių iki vynuogynų ir aktyvių užsiėmimų Kafajatėje ir Patagonijos laukinėje gamtoje – ši šalis sukurta puikų skonį turintiems keliautojams.

Prieš keliaudami į vynuogynų kraštus, kelias dienas praleiskite gyvybingose Buenos Airėse. Rekomenduojame Rekoletos rajoną: XIX amžiaus pabaigoje kilus geltonojo drugio protrūkiui, į šį rajoną – aukščiausią miesto tašką – suplūdo turtingi miesto gyventojai. Šiandien stilingi pastatai su mansardiniais stogais ir Viktorijos laikų gatvių žibintais yra tapę miesto kultūrinio gyvenimo centru. Apsistokite neoklasicistiniame viešbutyje „Palacio Duhau“, įkurtame 1934 metais pastatytuose rūmuose, arba viešbutyje „Four Seasons Hotel Buenos Aires“ (jam priklauso ir Belle Époque stiliaus Alzaga Unzué dvaras) Alvearo prospekte.

Už dviejų valandų skrydžio į šiaurės vakarus nuo šurmuliuojančios sostinės yra ispanų kolonijinis Saltos miestas. Šis atokus regionas stulbina spalvingais kanjonais, dykumomis, kuriose auga kankorėžius primenantys kardono kaktusai, srauniomis upėmis ir snieguotomis viršūnėmis, taip pat inkų griuvėsiais ir kaimais. Keliaudami į Kafajatę, kur dėl sauso klimato ir didelio aukščio slėnyje karaliauja Torrontés vynuogės, tyrinėkite kintantį kraštovaizdį. Šioje šalies dalyje vyraujantis sausas ir saulėtas klimatas subrandina puikų baltąjį vyną. Dieną praleiskite degustuodami vyną tokiuose ūkiuose kaip kalnų apsuptas XIX amžiaus dvaras „Bodega El Esteco“.

Pasiruoškite kelionei legendiniu Argentinos 40-uoju keliu – vaizdingu žvyrkeliu, vedančiu per Kalčaki slėnius į Strėlių tarpeklį(Quebrada de las Flechas) – dygliuotų smiltainio viršūnių, primenančių Mėnulio peizažą, lauką. Kelionės tikslas – XIX amžiaus ūkis „Bodega Colomé“ su vienais aukščiausiai pasaulyje vešančių vynuogynų. Čia rasite ir muziejų, įkurtą menininko Jameso Turrello, kuris naudodamas šviesą ir erdvę kuria protu nesuvokiamas instaliacijas. Pasimėgaukite vakariene „Kolomės“ restorane – sezoninis meniu sudarytas beveik vien tik iš dvaro ūkio produktų – ir grįžkite į lauką stebėti žvaigždžių.

Vėliau keliaukite į Mendozą, kur jūsų laukia Uko slėnis. Dar prieš dvidešimt metų Andų paunksmėje besidriekiantys vynuogynai buvo palyginti mažai išvystyti, o šiandien šioje vietovėje gaminami vieni įdomiausių regiono vynų. „Bodega Zuccardi Valle de Uco“ trečiosios kartos vyndario Sebastiáno Zuccardi vynai – tai aistringa skirtingų mikroklimato sąlygų, dirvožemio tipų ir vietovės aukščio interpretacija. Malbekas čia – pagrindinė žvaigždė, o „José Zuccardi Malbec“ (pavadintas Sebastiáno tėvo vardu) – tai puikus vyno, pagaminto iš aukštikalnėse augančių vynuogių ir pasižyminčio intensyviu ir sykiu subtiliu skoniu, pavyzdys. Kelioms dienoms slėnyje rekomenduojama apsistoti viešbutyje „Vines Resort & Spa“ – modernios pastato linijos puikiai dera su aplinkiniu kraštovaizdžiu. Būtinai pasiteiraukite apie vyno degustacijas ir laisvalaikio pramogas, pavyzdžiui, jodinėjimą žirgais su vietiniais gaučais.

Iš Mendozos vyno maršrutas tęsiasi į piečiausią šalies vynuogininkystės regioną – centrinę Patagoniją. Tai – vėjų blaškoma dykumos juosta, kuri driekiasi nuo Andų kalnyno iki uolėtos Atlanto vandenyno pakrantės. Skriskite į San Karlos de Bariločę, šalies žiemos slidinėjimo bazę (nuo birželio iki rugsėjo), ir atsipalaiduokite legendiniame viešbutyje „Llao Llao Resort, Golf & Spa“. Iš kiparisų rąstų, skiedrų ir akmenų pastatyti kalnų nameliai yra ideali vieta nuotykiams Nahuel Huapi ežere ir jo apylinkėse – nuo buriavimo ir važinėjimo kalnų dviračiais iki žygių pėsčiomis ar net nusileidimo lynais nuo kalnų šlaitų.

Iš Bariločės 40-uoju keliu keliaukite į Treveliną – XIX amžiaus viduryje imigrantų iš Velso įkurtą miestą, kuriame iki šiol gyvena daugiausiai velsietiškai kalbančių žmonių už Velso ribų. Dėl vasaros, kai šviesusis paros metas trunka septyniolika valandų, stiprių vėjų ir nuolatinės šalnų grėsmės šis regionas yra naujoji Argentinos vyndarystės vieta. Tokie pionieriai kaip „Contra Corriente“, kurių Pinot Noir susilaukė liaupsių dėl savo rūgštinės energijos, gamina neprilygstamą vyną iš Chardonnay, Pinot Noir, Sauvignon Blanc ir kitų šalto klimato veislių.