Afrika pelnytai garsėja nepakartojamu kraštovaizdžiu ir įstabia gyvūnija. Tačiau ji yra daug daugiau: tai bendruomenė, kurią kuria skirtingų tautybių ir rasių žmonės, skirtingos kalbos ir skirtingos istorijos. Pirmas įspūdis tik atvykus į Pietų Afrikos Respubliką (PAR), tai jausmas, jog atsidūrei ne tame žemyne – puikūs keliai, didžiuliai prekybos centrai. Keliautojai dažnai nustemba ir kartoja, kad tai – netikra Afrika, t.y. ne tokia, kokią jie įsivaizdavo. Pietų Afrika yra viena turtingiausių žemyno šalių pagal BVP, bet kaip ir visose kitose šalyse – turtinė nelygybė yra didžiulė, tad pasukus iš pagrindinių kelių greitai patenki ten, kur didelis skurdas.
Pietų Afrika išties įdomi kontrastinga valstybė, absoliučiai kitokia nei Europa, tuo pačiu kitokia ir nei visa likusi Afrika. Tiek skirtumų: turto ir skurdo, išpuoselėtos gamtos ir apleistų lūšnynų, nuostabių pakrančių ir stulbinančių kalnų, tikriausiai geriausio pasaulyje maisto ir alkanų beturčių žmonių turinčios šalies nėra.
Keiptaunas yra daugiakultūris miestas, jame daug užsieniečių. Tai miestas, kuriame turi susidurti su nemalonia realybe ir išvysti itin didelį atotrūkį tarp turtuolių ir vargšų. Turtingieji gyvena prabangiuose namuose apsitvėrę elektrinėmis tvoromis, tačiau prie kiekvienos perėjos gali pamatyti žmogų prašantį išmaldos. Čia netgi organizuojamos ekskursijos į mieste esančius Soweto lūšnynus. Mažu autobusėliu vykstama į lūšnyną, kuriame skirtingų šaltinių teigimu gyvena nuo 3 iki 5 milijonų žmonių. Tai labai įdomi ir nevienalytė bendruomenė, kurioje vietomis namukai atrodo visai jaukiai, o kai kur tik skraido šiukšlės ir stovi šiurpą keliančios pašiūrės, kažkieno vadinamos namais. Soweto rajone gyveno ir pats visų Pietų Afrikos gyventojų garbinamas Nelsonas Mandela, o jo namas ir gatvė prie jo yra didžiulis traukos centras. Soweto iš tiesų labai svarbi vieta juodosios rasės PAR visuomenės daliai, nes būtent čia kilo judėjimai, padėję juodaodžiams išsilaisvinti iš baltųjų rasės priespaudos.
Kaip jau minėjome, Pietų Afrika gana unikali maisto atžvilgiu. Keiptaune ir Johanesburge galite rasti vienus geriausių restoranų pasaulyje. Maisto kokybės ir kainos santykis čia išties džiuginantis. Keiptaune galima skanauti visada šviežias jūros gėrybes, kurioms įvardinti mes tikrai neturime pakankamai žodžių lietuvių kalboje ir užsigerti saldžiąja Amarula. Tradiciškai, kaip ir daugumoje Afrikos šalių, čia vyrauja pupos ir kukurūzai. Pietų Afrikoje vyrauja daug imigrantų maisto kultūros. Pavyzdžiui, Cape malays (etninė grupė) atnešė Vidurio Rytų kultūrą, indai iš KZN (Kvazulu-Natalio) – „bunny chow“ (greitojo maisto patiekalas – duonos „kubilėlis“, pripildytas kario), afrikansai – ant ugnies keptą mėsą. Kaip ir visur, geriausia ragauti gatvės maistą, nesirinkti prabangių restoranų, pažinti kultūrą ir papročius, pabendrauti su šefu.
Apsilankius šiame žemyne taip pat būtina užlipti į aukštą kalną – Lietuvoje jų nėra, o čia apstu. Taip pat paplaukioti vandenyne, susitikti su pingvinais, aplankyti vietos bendruomenę (čia vadinama „townships“, kur gyvena tikrieji afrikiečiai), atsistoti ant banglentės, šokti su guma nuo aukščiausio tilto Pietų pusrutulyje, iš arti pamatyti laukinius gyvūnus. Tiesiog atsipalaiduoti ir pajusti Afrikos dvasią. Jei kalbame išskirtinai apie PAR, tai bene geriausia, ką turi ši šalis yra safario parkai (vadinamieji „game parks“), kurių čia tokia daugybė.
Turint laiko privaloma nuvykti ir šiek tiek į pietus, kur į krantą išplaukia pingvinai. Taip pat pakilkite į iš visur Keiptaune matomą Stalo kalną („Table mountain“), kuris priskiriamas vienam iš septynių pasaulio gamtos stebuklų. Į jį užsikelti funikulieriumi (o galima ir pėsčiomis) yra tiesiog privaloma, tik svarbu nepamiršti striukės, nes ant kalno vėjuota ir nepaprastai greit keičiasi oras. Čia gyvena ir labai juokingi bei piktoki gyvūnėliai – „rock rabbit“ (uoliniai triušiai). Vaizdai kerintys – visas Keiptaunas, vandenynas ir apylinkės matosi nuo šio kalno. Vakare smagu paplaukioti vakaro kruizais, kuomet jachta plaukiama žiūrėti saulėlydžio ir gurkšnojamas vietinis vynas. Vaizdai iš jachtos tikrai gražūs, nusileidus saulei miestas tampa lempučių miražu, į kurį labai gražu žiūrėti iš jūros.
Dar viena netikėtai rasta vieta Keiptaune yra nedidukas deimantų muziejus. Viena „Shimansky“ deimantų parduotuvė turi nedidelį muziejų, kuriame ekskursija praveda gidas ir papasakoja visą istoriją, nuo deimantų atradimo PAR, iki jų apdirbimo metodikos. O už stiklinių sienų galima stebėti ir pačius deimantų šlifuotojus dirbančius su brangakmeniais. Be abejo vertėtų nepraleisti progos ir kokį akmenėlį įsigyti.
Afrikos žemynas išties unikalus. Čia tiesiog viskas vyksta savo laiku. Jei vietinio paklausi, kada bus padaryta, visada atsakys: „Now now“ (liet. „dabar, dabar“). Mums tai reiškia, kad greitai, o jiems tai gali būti ir rytoj. Keliautojams, kurie ieško kažko dar nepatirto primygtinai patariame į savo maršrutą įtraukti šį unikalų žemyną.