Saudo Arabija – naujai kylanti kelionių žvaigždė

Violeta Kensminaitė

Šiuolaikinių keliautojų žemėlapis dažnai būna nuklotas daugybės smeigtukų, tačiau turbūt pas retą jis nukreiptas į Saudo Arabiją. Juk šalis tik ne per seniausiai atsivėrė turistams ir tik per paskutinius kelerius metus pradėjo dėti itin dideles pastangas šalies garsinimui ir turizmo plėtrai. Šiuo metu Saudo Arabija – daugiausiai lėšų turizmui skirianti šalis, kurios vienas iš svarbiausių planų – išvystyti pakrantės zonas, galėsiančias konkuruoti ne tik su kaimyninių šalių kaip Kataras, Omanas ar JAE kurortais, bet netgi ir su nuostabiaisiais Maldyvais.

Miestas su karališkomis šaknimis

Šiuolaikinio Rijado didmiesčio šaknys siekia XVII a. įkurtą nedidelę prekybos gyvenvietę. Pradėkite nuo karaliaus Abdulazizo istorinio centro pačioje miesto širdyje ir pasivaikščiokite tarp prabangių rūmų ir Saudo Arabijos centriniame regione vyraujančios Nedždžio stiliaus architektūros. Užsukite į Nacionalinį muziejų ir Al Murabba rūmus – buvusią Saudo Arabijos įkūrėjo karaliaus Abdulazizo rezidenciją, kurioje dabar eksponuojama jo klasikinių automobilių kolekcija, įskaitant Vinstono Čerčilio monarchui padovanotą „Rolls-Royce“.

Nyvykite į Rijado vakariniame pakraštyje esančią Diriją – pirmosios Saudo Arabijos valstybės gimimo vietą – ir nufotografuokite smėlio spalvos purvo pastatus ir ryškiai dažytas duris. Dirijos centrinis istorinis At-Turaifo rajonas yra vienas iš šešių Saudo Arabijoje esančių UNESCO pasaulio paveldo objektų. Nors kai kurie rajonai remontuojami, lankytojai gali pasivaikščioti po Al-Bujairi kvartalą su kavinėmis ir suvenyrų parduotuvėlėmis bei paragauti pagrindinių Najdi patiekalų, pavyzdžiui, džarešo (rupios kviečių košės) Najd Village restorane.

Kalnai, veidrodžiai ir „Michelin“ žvaigždutės

AlUla (tariama A-loo-la) yra tai, dėl ko Saudo Arabiją privalo aplankyti kiekvienas, besidomintis istorija ir archeologija. Daugiau nei 100 Nabatėjos kapaviečių ir uolų darinių suteikia vietovei mistinę atmosferą. Adrenalino ieškotojai, be kitų nuotykių, gali leistis lynais ir laipioti uolomis.

Kad čia praleistas laikas būtų kuo naudingesnis, pradėkite nuo „Experience AlUla“ ekskursijos po Hegrą – UNESCO pasaulio paveldo vietovę, kurioje neseniai atrasta archeologinių radinių. Apžiūrėkite Liūto kapus – 700 dekoruotų kapų, kuriuos dedanitai apie VI a. pr. m. e. iškalė raudonoje uoloje, arba paprašykite gido padėti iššifruoti daugiau kaip 450 užrašų, iškaltų Džabal Ikmah kalne – didžiausioje Saudo Arabijos bibliotekoje po atviru dangumi. Paskraidykite oro balionu, sraigtasparniu ar senoviniu lėktuvu ir apžvelkite regioną iš oro.

Saudo Arabijos restoranai gali pasigirti „Michelin“ žvaigždutėmis įvertintais virtuvės šefais ir tradiciniais vietinės virtuvės patiekalais. Švieži produktai iš Alulos įkvepia šefą Jason Atherton iš restorano „Maraya Social“,  įsikūrusio ant didžiausio pasaulyje veidrodinio pastato – koncertų salės ir konferencijų centro “Maraya” – stogo. Išbandykite „Suhail“ restoraną ir paragaukite šiuolaikinių Saudo Arabijos patiekalų, pavyzdžiui, sayadiyah – švelnios žuvies, patiekiamos ant ryžių ir karamelizuotų svogūnų. Pasimėgaukite saulėlydžiu su gaivinančia mėtų arbata ir šiša kavinėje „Jabal AlFil“ (Dramblio uola).

Saudo Arabijos pajūris

Vakariniame Džidos uostamiestyje, kuris yra jūrų prekybos kelių centras ir istoriniai vartai į Meką ir Mediną, gyvena daugybė žmonių ir kultūrų. Džidoje klesti menai: gegužę ir birželį vyksta du mėnesius trunkantis scenos menų festivalis „Džidos sezonas“ ir Tarptautinis Raudonosios jūros kino festivalis, o dėl paplūdimių kurortų, turtingos jūros gyvūnijos ir lengvo pakrantės gyvenimo būdo miestas vadinamas „Raudonosios jūros nuotaka“.

Septintajame amžiuje statytame mieste vingiuoja pirklių namų, mečečių, meno galerijų, kavinių ir turgaviečių po atviru dangumi labirintas. Pasinerkite į miesto pulsą „Magad“ kavinėje arba ant stogo įsikūrusioje „Medd“ kavinėje prie puodelio arabiškos kavos. Popietę praleiskite nardydami šalia mantų, jūrų vėžlių ir klestinčių koralinių rifų.