Saudo Arabija – naujai kylanti kelionių žvaigždė

Violeta Kensminaitė

Šiuolaikinių keliautojų žemėlapiai nusmaigstyti daugybe smeigtukų, tačiau turbūt retas gali pasigirti, kad viena iš pažymėtų vietų – Saudo Arabijos Karalystė. Juk ši šalis tik ne per seniausiai atsivėrė turistams ir tik pastaraisiais metais pradėjo itin rūpintis savo vardo garsinimu bei turizmo plėtra. Šiuo metu Saudo Arabija – daugiausiai lėšų turizmui skirianti valstybė, o vienas svarbiausių jos užmojų – išpuoselėti pakrantės zonas ir konkuruoti ne tik su kaimyniniais Kataro, Omano ar Jungtinių Arabų Emyratų kurortais, bet net ir su nuostabiaisiais Maldyvais. Be to, reikėtų nepamiršti, kad Saudo Arabija pelnytai didžiuojasi turtingu istoriniu ir kultūriniu paveldu ir kol kas yra visiškai masinio turizmo nepaliesta valstybė.

Miestas su karališkomis šaknimis

Šiuolaikinio Rijado didmiesčio šaknys siekia XVII amžiuje įkurtą nedidelę prekybos gyvenvietę. Pažintį su miestu pradėkite nuo karaliaus Abdulazizo istorinio centro pačioje miesto širdyje – pasivaikščiokite tarp prabangių rūmų ir Saudo Arabijos centriniame regione vyraujančio Nadždo stiliaus pastatų. Užsukite į Nacionalinį muziejų ir Aikštės (Quasr al-Murabba) rūmus – buvusią Saudo Arabijos įkūrėjo karaliaus Abdulazizo rezidenciją, kurioje eksponuojama jo klasikinių automobilių kolekcija, įskaitant Winstono Churchillio monarchui padovanotą „Rolls-Royce“.

Nuvykite į vakariniame Rijado pakraštyje esančią ad Diriją – pirmosios Saudo Arabijos valstybės gimimo vietą – ir nufotografuokite smėlio spalvos pastatus iš purvo ir akmens. Ad Dirijos centrinis istorinis at Turaifo rajonas yra vienas iš šešių Saudo Arabijoje esančių UNESCO pasaulio paveldo objektų. Nors kai kurie rajonai remontuojami, lankytojai gali pasivaikščioti po modernia autentika dvelkiantį al Bujairi kvartalą su stilingomis kavinėmis ir restoranais. Šios vietos atmosfera ypač atsiskleidžia vėlų vakarą, kai sutemus begalė vietinių žmonių ir saujelė turistų jaukiai šnekučiuojasi kavinėse ar tyrinėja paslaptingai apšviestus istorinius pastatus.

Jei norite paskanauti autentiškos Saudo Arabijos virtuvės ir pajusti tikrą vietos gyventojų gyvenimo būdą, traukite į restoraną „Najd Village“. Įvairius tradicinius patiekalus ragausite sėdėdami ant kilimo nusiavę batus ir netgi galėsite pabandyti valgyti rankomis – būtent taip didžioji šalies gyventojų valgo iki šiol.

Kalnai, veidrodžiai ir „Michelin“ žvaigždutės

Al Ula – dėl šio miesto Saudo Arabiją privalo aplankyti kiekvienas, besidomintis istorija ir archeologija. Patys Saudo Arabijos gyventojai irgi traukia apžiūrėti šio stebuklo, nes šalyje sparčiai populiarėja ne tik tarptautinis, bet ir vietos turizmas. Sunku patikėti, kad visą laiką čia buvo toks grožis, bet niekas per daug juo nesidomėjo.

Daugiau kaip šimtas Nabatėjos kapaviečių ir uolų darinių pripildo al Ulos vietovę mistinės atmosferos. Kad laiką praleistumėte kuo turiningiau, pradėkite nuo ekskursijos po al Hidžrą – UNESCO pasaulio paveldo vietovę, kurioje sutelkta didžioji dalis archeologinių stebuklų. Apžiūrėkite 700 dekoruotų Liūto kapų, kuriuos Dedano gyventojai iškalė raudonoje uoloje apie VI a. pr. Kr., arba paprašykite gido padėti iššifruoti daugiau kaip 450 užrašų, iškaltų Džabal Ikmah kalne – didžiausioje Saudo Arabijos bibliotekoje po atviru dangumi.

Paskraidykite oro balionu, sraigtasparniu ar senoviniu lėktuvu ir apžvelkite regioną iš oro. O jei norite ekskursijos žeme, vietoj grupinės autobusinės rinkitės privačią su senoviniais džipais – taip bus kur kas smagiau ir unikaliau. Adrenalino ieškotojai gali leistis lynais ir laipioti uolomis, o astronomijos gerbėjai ar tiesiog romantikai – išbandyti žvaigždžių stebėjimą, kai jaukiai apsivilkę tradicinį šiltą dykumų apdarą, kuris apsaugos nuo žvarbaus naktinio dykumos šalčio ir vėjo, gulėsite prie laužo ir klausysitės astronomo pasakojimų apie dangaus kūnų įdomybes.

Saudo Arabijos restoranai gali pasigirti „Michelin“ žvaigždutėmis įvertintais virtuvės šefais ir tradiciniais vietinės virtuvės patiekalais. Švieži al Ulos produktai įkvepia šefą Jasoną Athertoną, besidarbuojantį restorane „Maraya Social“,  įsikūrusiame ant didžiausio pasaulyje veidrodinio pastato – koncertų salės ir konferencijų centro „Maraya“ (čia jau spėjo pasirodyti tokios žvaigždės kaip Alicia Keys ir Andrea Bocelli) – stogo. Užsukite į restoraną „Suhail“ ir paragaukite šiuolaikinių Saudo Arabijos patiekalų, pavyzdžiui, sayadiyah – švelnios žuvies, patiekiamos ant ryžių ir karamelizuotų svogūnų. Pasimėgaukite saulėlydžiu su gaivinančia mėtų arbata ir šiša kavinėje šalia Dramblio uolos (Jabal al Fil).

Nors turistams al Ula atsivėrė visai neseniai, ji spėjo pasipildyti ir tokiais prabangiais viešbučiais kaip „Habitas AlUla“ ar „Banyan Tree AlUla“, o greitai čia duris pravers ir „Janu AlUla“. „Janu“ – naujas prekės ženklas, priklausantis garsiajam prabangių ir unikalių viešbučių tinklui „Aman“.

Saudo Arabijos pajūris

Vakarinis Džidos uostamiestis – tai jūrų prekybos kelių centras ir istoriniai vartai į Meką ir Mediną. Čia sugyvena daugybė žmonių bei kultūrų ir klesti menai: gegužę ir birželį vyksta du mėnesius trunkantis scenos menų festivalis „Džidos sezonas“ ir Tarptautinis Raudonosios jūros kino festivalis, o dėl turtingos jūrų gyvūnijos ir lengvo pakrantės gyvenimo būdo miestas vadinamas „Raudonosios jūros nuotaka“. Pastaruoju metu Džida daug dėmesio susilaukia ir dėl aukščiausio pasaulyje pastato statybų. Dangoraižio aukštis sieks daugiau kaip kilometrą ir praaugs garsųjį Dubajaus simbolį – Burdž Kalifą. Septintajame amžiuje statytame miesto senamiestyje al Balad, dabar saugomame UNESCO,  vingiuoja meniškai aptrupėjusių pastatų su išraiškingais balkonais labirintas; šalimais įsikūręs ir vietinis turgus. Pajuskite miesto pulsą kavinėje „Magad“ ar ant stogo įsikūrusioje „Medd“ prie puodelio arabiškos kavos, patiekiamos su datulėmis, kurių Saudo Arabijoje auga daugiau nei 300 rūšių.

Aktyvaus laisvalaikio mėgėjai popietę gali praleisti nardydami šalia mantų, jūrų vėžlių ir klestinčių koralinių rifų ar žaisdami golfą.

Nors Džida ir didžiulis miestas, kuriame netrūksta veiklos, visgi tikrieji šalies paplūdimio kurortai susitelkę visiškai naujai išplėtotoje turistinėje zonoje, vadinamoje „The Red Sea Project“. Šiam projektui išleisti milijardai, ir turistai čia galės mėgautis geriausių pasaulyje viešbučių tinklų paslaugomis. Jau 2023-iaisiais svečius pakvies „Six Senses Southern Dunes“ viešbutis, o kiek vėliau duris atvers ir tokių tinklų kaip „Raffles“, „Edition“, „Rosewood“, „Four Seasons“ ar „Fairmont“ viešbučiai.

Manoma, kad ši vieta taps rimta Maldyvų konkurente, viliojančia nameliais ant vandens, nardymo galimybėmis, žydru jūros vandeniu ir balto smėlio paplūdimiais.

NEOM – sunkiai protu suvokiamas projektas

Kilometrą viršijantis aukščiausias pasaulio pastatas, Saudo Arabijos Maldyvai – negi visa to neužtektų nustebinti pasaulio keliautojus? Tačiau šalis nebando sustoti ir iki 2030 metų tikisi užbaigti turizmo centru tapsiančio išmaniojo NEOM miesto statybas. Planuojama, kad šis futuristinis miestas bus vos 200 metrų pločio, bet net 178 kilometrų ilgio, todėl jis dar vadinamas „Linija“ (The Line). Tikimasi, kad jame gyvens apie 9 milijonus gyventojų, netrūks nei gyvenamųjų, nei turistinių zonų, nebus kelių ir automobilių, o miestas visiškai išsilaikys iš 100 procentų atsinaujinančių energijos išteklių. Čia veiks greitasis traukinys, kuriuo nuo vieno „Linijos“ galo iki kito bus galima nuvažiuoti vos per 20 minučių.