Kelionės po vyndarystės regionus, dvelkiančius paslapties aromatu

Rasa Tilvikienė

Prieš daugiau nei 50 tūkst. metų mūsų protėviai atrado ant medžių šakų kabančias vynuoges, kurių dėka pirmą kartą išgavo nuostabų ir iki šiol daugelio mėgstamą gėrimą, garsinantį įvairius pasaulio regionus, galinčius pasigirti ypač giliomis vyndarystės tradicijomis. „Glotera“ kviečia sužinoti daugiau apie vietas, siūlančias itin asmenišką patirtį iš arčiau susipažįstant su vynu bei jo gamybos paslaptimis.

Patirtys viešint vyno regionuose

Viešnagės vyno regionuose – tai praturtinančios patirtys, suteikiančios galimybę iš arčiau pažinti vietinę kultūrą susitinkant su profesionaliais someljė ir vyndariais autentiškose vyninėse, kvepiančiuose vynuogynuose ne tik analizuojant įvairiausias šio gėrimo rūšis, tačiau taip pat degustuojant kartu su maistu. Keliaudami po įvairiausius regionus galėsite pajausti, kokią stiprią reikšmę bei gilias tradicijas turi vyndarystė dalyvaujant derliaus nuėmime rudenį, o galbūt patiriant viską itin asmeniškai vyno spa.

Naujų skonių atradimas, tradicijų puoselėjimas, vietinės kultūros pažinimas – tai viskas ir dar daugiau, ką garantuoja kelionės po vyndarystės regionus, kurie ne tik praplės akiratį, tačiau taip suteiks galimybę pasinerti į visai kitą, laikui nepavaldų pasaulį. Pristatome žymiausius vyno regionus pasaulyje, į kuriuos keliauja tiek aistringi šio gėrimo žinovai, tiek ir pradedantieji juo domėtis.

Garsiausi pasaulyje vyno regionai

Elzasas. Prancūzijos šiaurės rytuose esantis ir šalyje pats mažiausias Elzaso regionas, savo šerdyje tvirtai laikantis Strasbūrą, yra mėgstamas daugelio someljė dėl gaminamų garsiųjų Riesling vynų. Tai rūšis, pasižyminti gėlių, kriaušių, obuolių, citrinų ir prieskonių aromatais su aštria rūgštele. Šalia valgant žuvies takus (tacos), sušius, šparagus ar ožkos sūrį, puikiai dera sausas šios rūšies vynas, o pusiau sausas savo skoniu primena aštrų tailandietišką karį, krevetes ar net obuolių pyragą. Viešint šiame regione, akį traukia ir unikali architektūra, kuriai įtakos turėjo vokiškas, dar nuo viduramžių kilęs, stilius su fachverkiniais namais.

Kur apsistoti: „La Cheneaudiere“

Bordo. Pietvakarių Prancūzijoje įsikūręs Bordo, šalia kurio teka Garonos upė ir keri Dordonės žiotys, yra regionas žinomas dėl unikalaus charakterio vynų gamybos. Nors iš pradžių ši sritis buvo mėgiama dėl saldaus baltojo vyno, nuo XIX a. itin išpopuliarėjo raudonasis. Bordo vynams būdingas švelnumas ir subtilumas, kuris ateina tik su amžiumi brandinant – tokiu būdu gerinamas gėrimo sodrumas, sudėtingas skonis. Baltieji Bordo vynai skirstomi į lengvus/vaisinius arba sodrius/kreminius, kuriems naudojamos Sauvignon Blanc, Sémillon ir Muscadelle vynuogės.

Kur apsistoti: „La Maison d’Estournel“

Toskana. Toskana yra laikoma italų renesanso gimtine, kuri pasižymi metus iš metų tobulinamais subtiliais skoniais, liudijančiais turtingą vyndarystės istoriją. Centrinėje dalyje esančiame Chianti regione dažniausiai gaminamas raudonasis vynas, sudarytas bent iš 80 proc. Sangiovese vynuogių, istoriškai yra siejamas su į šiaudų krepšį įdėtu buteliu, vadinamu „fiasko“. O netoliese esančiame Montalcino mieste brandinamas Brunello di Montalcino vynas pasižymi aštriu taninu bei miško uogų, saldymedžių, anyžių natomis. Vieni žymiausių Toskanos vyndarių yra Antinori – tai 26 kartų šeimos verslas, pradėjęs savo istoriją dar nuo 1385 metų su didele aistra, užsidegimu bei meile vynui, kurį paragauti rekomenduojame „Osteria di Passignano“ restorane.

Kur apsistoti: „Castello Banfi“

Apulija. Italijos pietryčiuose esantis Apulijos regionas, supamas Adrijos ir Jonijos jūrų, kaip vieną didžiausių savo vertybių išryškina vyndarystę – šiltas klimatas ir derlinga dirva tam suteikia idealias sąlygas. Šį kraštą daugelis žino dėl Primitivo vynuogių, kurios vynui suteikia sodrios raudonos spalvos bei šviežių figų, mėlynių ir gervuogių skonio. Išvertus iš italų kalbos, žodis primitivo reiškia ankstyvą nokimą, kadangi šios veislės uogos sezono pradžioje savyje jau būna sukaupusios didelį kiekį cukraus. O žaviausia tai, jog Primitivo kekės kartais sunoksta netolygiai, todėl derliaus nurinkimo metu būna skinamos kartu su prinokusiomis.

Kur apsistoti: „Borgo Egnazia“

Pjemontas. Šiaurės vakarinėje Italijos dalyje esantis Pjemonto regionas visame pasaulyje yra plačiai žinomas dėl gurmanų vertinamo Barolo vyno, kurio skonis laiko perspektyvoje keitėsi dėl įvairių pokyčių bei karinių konfliktų. Ilgainiui įgaunantis rūdžių raudonumo atspalvį, šis gėrimas yra  brandinamas bent 36 mėnesius, iš kurių mažiausiai 18 mėn. turi būti laikomas medyje. Dėl naudojamų Nebbiolo vynuogių gėrimas pasižymi kartumu, klasikiniu deguto ir rožių aromatu bei sodrumu. Kartu pasirinkus ant grotelių keptą mėsą, grybų rizoto ar triufelius, pasinersite į nuostabią itališkos gastronomijos patirtį.

Kur apsistoti: „Relais Villa d’Amelia“

Douro slėnis. Savo kraštovaizdžio magija užburiančiame slėnyje esanti upė tekančiose šalyse yra vadinama skirtingai – Portugalijoje Douro, o Ispanijoje Duero, aplink kurią susitelkę įvairūs vynuogynai. Vienas geriausiai žinomų šio regiono vynų yra Portveinas, kuris maždaug 18 mėnesių laikomas didelėse ąžuolo statinėse. Portveinų būna įvairių stilių: nuo rubino ir gelsvos spalvos iki balto ar rožinio. Šis gėrimas pasižymi ypatingu universalumu tiek degustuojant vieną, tiek derinant kartu su lengvesniu maistu (šviežiomis salotomis, seviče, suši ar kitomis jūros gėrybėmis).

Kur apsistoti: „Six Senses Douro Valley“ (Portugalija) arba „Abadia Retuerta LeDomaine“ (Ispanija)

Mendoza. Vakarų Argentinos Andų kalnų pašlaitėje esančioje Mendozos provincijoje gausu įvairios produkcijos vynų, tačiau aukščiausias pozicijas tiek vietiniu, tiek tarptautiniu mastu užima Malbec vynuogė, į šį regioną atkeliavusi XIX a. viduryje ir turėjusi prisitaikyti prie šiltesnio bei sausesnio klimato. Argentinoje pagamintas Malbekas pasižymi gera rūgštele ir taninais, gervuogių/slyvų/juodųjų vyšnių aromatu, aksomine tekstūra bei kakavos skoniu. Šis sodrusis raudonasis vynas puikiai dera su liesesne mėsa, mėlynuoju pelėsiniu ar kitais aštriais, minkštais sūriais, dūminį skonį turinčiais prieskoniais ar keptomis daržovėmis, grybais, juodaisiais ryžiais.

Kur apsistoti: „Cavas Wine Lodge“

Kolčagvos ir Maipo slėniai. Čilės vyndarystės istorijoje svarbią reikšmę turi šiaurės centrinėje dalyje esantys Kolčagvos ir Maipo slėniai, pasižymintys įvairių profilių produkcija dėl skirtingo klimato sąlygų. O’Higgins subregiono Kolčagvos slėnis, išraižytas iš ugnikalnio kraterio ištekančios Tinguinirica upės, sudaro apie du trečdalius Cabernet Sauvignon vynuogynų. O Metropoliteno krašte stūksantis Maipo slėnis yra vienas geriausiai žinomų Čilės vyno regionų, turinčių ilgą gamybos istoriją. Priklausomai nuo augimo vietos (aukštumose ar pakrantės link), vynai išsiskiria raudona rubino/granato spalva bei ryškiomis gervuogės, vyšnios, avietės, slyvos, juodųjų serbentų, figų, mariono uogų natomis bei prieskonių, pipirų užuominomis. Skirtumas tas, kad Kolčagvos vynai pasižymi aštrumu ir pikantišku užbaigimu, o Maipo – gomurį glosto vidutinio stiprumo arba aksomiškai švelniu prisilietimu.

Kur apsistoti: „Clos Apalta“

Napos slėnis. Napos slėnis, esantis Kalifornijos valstijoje (JAV), pasižymi tik 50 km ilgio/5 km pločio teritorija, kurioje dėl klimato bei dirvožemio įvairovės gaminami skirtingo stiliaus vynai – šis regionas yra laikomas vienu geriausių visame pasaulyje. Aukščiausios klasės Cabernet Sauvignon yra plačiausiai pasodinta vynuogė beveik visuose slėnio subregionuose, tačiau esama ir kitų rūšių, tokių kaip Chardonnay, Pinot Noir, Merlot, Zinfandel. Napos slėnio raudonieji vynai pasižymi ryškiais tamsių vaisių, taninų skoniais, o baltieji išsiskiria citrusiniais bei sodriais aromatais.

Kur apsistoti: „Four Seasons ResortNapa Valley“

Barosos slėnis. Barosos slėnis yra vienas seniausių ir geriausių Australijos vyno regionų, kuriame įsikūrusios tokios visame pasaulyje gerai žinomos vyninės, kaip Penfolds, Peter Lehmann, Orlando Wines. Daugelis vynmedžių Barosos slėnyje siekia kelias dešimtis ar net šimtus metų senumo – tarp jų auginamos įvairios veislės (pavyzdžiui, Grenache, Mourvedre, Cabernet Sauvignon, Riesling). Kadangi šis kraštas pasižymi itin karštu klimatu, vynuogės savyje turi labai daug cukraus, tad siekiant balanso atliekamas rūgštingumo procesas. Nors Barosos regione gaminami ir baltieji vynai, visgi daugiausiai dėmesio skiriama raudoniesiems, kurie pasižymi sodriu bei turiningu skoniu, subtiliais vaisių, prieskonių, šokolado aromatais.

Kur apsistoti: „The Louise“

Mariburas. 30 000 hektarų vynmedžių plotu galintis pasigirti Mariburo regionas yra pats didžiausias visoje Naujojoje Zelandijoje – tai vietinės vyninės, siūlančios įvairų asortimentą: nuo elegantiško Pinot Noir iki intensyvaus Chardonnay ir ryškių aromatinių vynų. Šios vietos ryškiausia žvaigždė neabejotinai yra Sauvignon Blanc, kuris pasižymi unikaliu citrusinių ir atogrąžų vaisių skoniu, dėl ko tapo vienu geidžiamiausių baltųjų vynų visame pasaulyje. Tikima, kad tokią sėkmę užtikrino ypatingas jūrinis regiono klimatas kartu su ryškia saulės šiluma.

Kur apsistoti:„Hapuku Lodge + Tree Houses“