Emilija-Romanija: ir gurmanams, ir superautomobilių gerbėjams

Vilma Kodratienė

Planuodami kelionę į Italiją, pirmiausia pagalvojame apie tokius šalies regionus ar vietoves kaip Toskana, Amalfio pakrantė su Kaprio sala, Venecija, Komo ežeras ar Sicilija. Kai šalyje tiek daug lankytinų vietų, mažiau garsiems regionams laiko ne visuomet atsiranda. Vienas tokių regionų – tai Emilija-Romanija, įsitaisiusi tarp šiaurinės ir centrinės Italijos, o iš rytų skalaujama Adrijos jūros. Gal ne tokia populiari ir neretai turistų aplenkiama, tačiau aplankyti, pamatyti ir tuo labiau patirti čia tikrai yra ką.

Parmos kumpis, parmezanas ir balzamo actas

Emilija-Romanija ne veltui vadinama Italijos „maisto slėniu“, o Bolonijos miestas su seniausiu universitetu Europoje žinomas ne tik kaip regiono, bet ir kaip gastronomijos sostinė. Bolonija dažnai apibūdinama šiais epitetais: la dotta („eruditė, apsišvietusi“) – dėl sąsajų su mokslo pasauliu; la rossa („raudonoji“) – dėl pastatų spalvos; la grassa („storulė“) – dėl puikių restoranų ir trattorie bei gardaus maisto.

Būtent iš čia kilo garsusis padažas su smulkinta jautiena ragù alla bolognese, be kurio italai neįsivaizduoja makaronų ar lazanijos. Bolonija kartu su Modena laikomos ir itališkų koldūnų tortellini, įdarytų kumpiu ar mortadelos dešra ir sūriu, gimtine.

Visgi labiausiai Modeną visame pasaulyje garsina balzamo actas – tamsus, itin koncentruotas, intensyvaus skonio, pagamintas iš vynuogių misos – šviežiai išspaustų vynuogių su odele ir net sėklomis. Šis actas gaminamas tik Modenos ir Emilijos Redžo apylinkėse. Juo skaninami itališki užkandžiai antipasti, ką tik ant grilio iškepta žuvis, o kartais ir vaisiai, pavyzdžiui, braškės ar kriaušės.

Svarbu paminėti, kad Modenoje įsikūręs ir visiems pasaulio gurmanams gerai žinomas trijų „Michelin“ žvaigždučių restoranas „Osteria Francescana“, ne kartą laimėjęs pirmą vietą 50-ies geriausių pasaulio restoranų apdovanojimuose.

Emilijos-Romanijos regiono Parmos provincija ir jos sostinė garsėja aukštos kokybės vytintu kumpiu (Prosciutto di Parma). Jis dažnai patiekiamas apvyniotas aplink duonos lazdeles (grissini) ar meliono griežinėlius. Dar vienas itališkas ingredientas, kuris garsina Parmą ir aplinkines vietoves, – tai sūrių karalius parmezanas (Parmigiano Reggiano). Italams parmezano niekuomet nebus per daug: juo gausiai skanina makaronus, lazaniją, baklažanų patiekalus ar rizotą.

Keliautojams po Emilijos-Romanijos regioną siūloma įvairiausių gastronominių ekskursijų: nuo galimybės užsukti į sūrio gamyklą iki kulinarinių turų ar pamokų. Itin verta apsilankyti Modenos balzamo acto gamykloje. Šalia Emilijos Redžo miesto, tarp svajingų kalvų 130 ha plote įsikūręs viešbutis „Roncolo 1888“ svečiams siūlo ne tik puikius kambarius ekologiškų vynuogynų apsuptyje, bet ir galimybę iš arčiau susipažinti su čia gaminamu Modenos balzamo actu. Turo metu aplankomas iš XVII amžiaus išlikęs pastatas, kuriame saugoma daugiau kaip keturi šimtai ąžuolo, kadagio ir kaštono statinių. Jose brandinamas actas, o kiekvienas medis suteikia vis kitokio aromato.

Modena: prabangių automobilių gimtinė

Taip jau sutapo, kad kone visi garsiausi pasaulyje sportiniai ir lenktyniniai automobiliai, kartais vadinami tiesiog superautomobiliais, kilę iš Italijos: „Lamborghini“, „Maserati“ ir, žinoma, „Ferrari“. Bet ar žinojote, kad visų jų gimtinė – Emilijos-Romanijos regionas?

Štai garsusis italų lenktynininkas ir inžinierius Enzo Ferrari gimė Modenoje, o automobilius gamino netoliese esančiame Maranelo miestelyje. Iki šiol čia veikia „Ferrari“ automobilių gamykla, kurioje yra ir muziejus. Atvykę keliautojai gali išmėginti pasivažinėjimą ferariu ar kitu superautomobiliu. Norintiems bent trumpam pajusti greičio malonumą būtina išmėginti važiavimą aplink gamyklą, o trokštantys patirti dar daugiau adrenalino ir suprasti, ką lenktyniaudamos jaučia „Formulės-1“ žvaigždės, gali keliauti link garsiosios Imolos trasos (Autodromo Internazionale Enzo e Dino Ferrari). 1981–2006 metais čia vykdavo San Marino Didžiojo prizo lenktynės, o nuo 2020-ųjų vėl grįžo į „Formulė-1“ – trasoje vyksta Emilijos-Romanijos Didžiojo prizo lenktynių dalis.

Modenoje taip pat yra „Ferrari“ muziejus – tiesa, jo ekspozicija daugiau skirta Enzo Ferrari asmenybei ir gyvenimui. Ne ką mažiau įdomus ir Modenos įsikūręs Umberto Panini automobilių muziejus, skirtas „Maserati“ automobiliams, kurie buvo pradėti gaminti 1914 metais Bolonijoje. Šiame muziejuje išvysite devyniolika išskirtinių vintažinių maseračių.

Ir tai dar ne viskas: Emilijos-Romanijos regionas – automobilių „de Tomaso“ ir „Pagani“ bei motociklų „Ducati“ gimtinė. Visų šių superautomobilių ir motociklų gerbėjai kasmet gegužės mėnesį susirenka į festivalį „Motor Valley Fest“ Modenoje – vietoje, kur gimė greitis ir aistra jam.