Išskirtinės safario kryptys – prabangūs nuotykiai laukinėje gamtoje

Agnė Adomėnė

Verčiant iš somalių kalbos žodis safar reiškia kelionę. Kaip teigė pats tokio tipo išvykų XIX a. išradėjas William Cornwallis Harris: „klajonės tarp laisvai gyvenančių dykumos gyventojų yra kažkas tikrai jaudinančio“. Pradedant nuo ankstyvo kėlimosi auštant, nuotykiai laukinėje gamtoje tęsdavosi energingu ėjimu ir popietiniu poilsiu, kurį vainikuodavo vakarienė klausantis unikalių istorijų. Nors safario kelionės, reikalaujančios ryžto ir laiko pasiruošimui, yra brangesnės, vis daugiau žmonių leidžiasi į šį vienetinį nuotykį, kuris pakeri iki pat širdies gelmių – tiek nuostabiais vaizdais, tiek prabangiomis lodžijomis/palapinėmis, pritaikytomis kiekvieno poreikiams, tiek vietinių gyventojų rūpesčiu bei nuoširdumu.

Tanzanija

Rytinėje Afrikos dalyje esanti Tanzanija daugiausiai dėmesio susilaukia kaip safario kryptis – čia yra populiariausias 1981 m. UNESCO į Pasaulio paveldo sąrašą įtrauktas Serengečio nacionalinis parkas. Šioje vietoje, kurioje buvo nufilmuota sunkiai suskaičiuojamas kiekis filmų apie laukinę gamtą, galima plika akimi išvysti: liūtus, leopardus, gepardus, zebrus, bizonus, dramblius, raganosius, žirafas, begalę paukščių rūšių…

Bent kartą gyvenime kiekvienam vertėtų patirti unikalų reginį – didžiąją migraciją, kuri laikoma pačia didžiausia antžemine migracija visame pasaulyje. Jos metu daugiau nei 1,5 mln. antilopių gnu, 400 tūkst. zebrų, 12 tūkst. kanų bei 300 tūkst. gazelių keliauja iš Tanzanijos Serengečio nacionalinio parko pietinės dalies link Kenijos Masai Mara rezervato. Iš viso gyvūnai nukeliauja apie 800 km. Norint išvysti šį vienetinį ir išties stebinantį reginį, rekomenduojama rinktis apgyvendinimą mobiliose stovyklavietėse, besibazuojančiose pagal šių gyvūnų judėjimą.

Safaris stebina ne tik gyvūnų įvairove, bet ir egzotiška gamta, kurios Tanzanijoje tikrai apstu. Atvykus į šį regioną Jus pasitiks aukščiausias Afrikos kalnas Kilimandžaras bei Ngorongoro krateris – tai didžiausias ugnikalnio krateris, susiformavęs prieš maždaug 3 milijonus metų. Šiandien jame galima išvysti daugiau nei 25 tūkst. laukinių gyvūnų: liūtų, tigrų, raganosių, zebrų, dramblių ir t. t.

Įsimintiną safario patirtį dar labiau praturtins apgyvendinimas tinkamai pasirinktose lodžijose ar stovyklavietėse. Norėdami išvysti Didžiąją migraciją, verta apsistoti prabangioje vietoje – andBeyond Under Canvas Serengeti. Tai mobili stovyklavietė, kuri 5 kartus per metus keičia savo lokaciją ir taip klientams leidžia iš kuo arčiau pamatyti šį nepaprastą judėjimą. Pažinčiai su Ngorongoro krateriu rinkitės andBeyond Ngorongoro Lodge, iš kurios atsiveria nuostabūs Afrikos vaizdai ir pro šalį klaidžiojantys drambliai bei nykstantys juodieji raganosiai.

Panorus poilsį pratęsti, itin populiarus pasirinkimas tolesnėms atostogoms yra Tanzanijai priklausanti Zanzibaro sala šalia rytinės Afrikos pakrantės Indijos vandenyne. Ten gyvenimas vyksta pole pole principu – tai yra visiškas atsipalaidavimas ir mėgavimasis lėtu gyvenimo tempu.

Kenija

Aukščiau minėtas pietvakarių Kenijoje esantis Masai Mara nacionalinis rezervatas, kuris pietuose prasitęsia link Serengečio parko, be didžiosios migracijos dar garsėja liūtais, drambliais, leopardais, raganosiais, bizonais ir kitais gyvūnais bei laukinės gamtos stebuklais – kalvomis, besidriekiančiomis savanomis, dramatiškomis upių perėjomis. Ši vieta yra žinoma ne tik dėl didelės laukinių gyvūnų koncentracijos visame pasaulyje, bet ir grupinių rančų, masajų kaimų, draustinių.

Nors Masai Mara Kenijoje susilaukia daugiausia dėmesio, tačiau yra ir daugiau unikalių vietų, pavyzdžiui – Samburu nacionalinis rezervatas. Jame galima pamatyti ne tik didelę įvairovę skirtingų gyvūnų (zebrų, stručių, žirafų), bet ir susipažinti iš arčiau su vietinių genčių gyvenimu, išbandyti kupranugarių žygius, regiono patiekalus. O šalia Kilimandžaro kalno esantis Amboselio nacionalinis parkas yra viena geriausių vietų apžiūrėti dideles dramblių bandas bei buveines: nuo išdžiūvusio ežero dugno, pelkių su sieros šaltiniais iki savanos, miškų.

Nuvykę į Nakuru ežero nacionalinį parką, galėsite pamatyti, kaip plaukiojantys flamingai vandenį nudažo rausva spalva. Čia taip pat gyvena raganosiai, buivolai, liūtai bei galybė įvairių paukščių. Be to, nepraleiskite Tsavo Rytų ir Tsavo Vakarų nacionalinių parkų, kuriuose vyrauja ugnikalnių šlaitai, raudonų atspalvių dulkėse besimaudantys drambliai arba po akacijų medžiais slampinėjantys liūtai.
Viešint Masai Maroje rekomenduojame apsistoti R. Bransono Kenijos safario stovykloje esančiame Mahali Mzuri, kuris prieš 3 metus „Travel + Leisure“ žurnale buvo paskelbtas kaip geriausias pasaulio viešbutis. Šioje vietoje siūlomos išskirtinės patirtys – tai laukinių gyvūnų stebėjimas kartu su profesionaliais gidais, įvairios ekskursijos ir turai (skrydis oro balionu, Didžioji migracija, pasivaikščiojimas po Afrikos krūmynus su masajų kariais), SPA praktikos, pažintis su vietos virtuve.

Pietų Afrikos Respublika

Viešint Pietų Afrikos Respublikoje yra būtina aplankyti Kriugerio nacionalinį parką, kuris buvo įkurtas 1898 m. siekiant apsaugoti Lowveldo laukinę gamtą. Jame galite išvysti dramblius, buivolus, raganosius, žirafas, zebrus, begemotus, krokodilus, hienas, laukinius šunis, gepardus, antilopes, begales paukščių… Be to, vienas žymiausių šios vietos rezervatų yra Sabi Sands – šioje vietoje geriausiai stebėti leopardus, jų elgesį, tarpusavio bendravimą, o taip pat ir kitus laukinius gyvūnus. Rekomenduojamas laikas atvykti yra žiema arba sausasis sezonas (trunkantis nuo gegužės iki rugsėjo).

Norint pamatyti tikrąjį Afrikos grožį, rekomenduojamos „Singita“ grupei priklausančios 5 žvaigždučių lodžijos – Singita Boulders ir Singita Sabi Sands. Tai ekologinio turizmo prekės ženklas, tvarumą, aplinką tausojantį svetingumą bei bendruomeniškumą sujungiantis į vieną. Apsistojus šioje vietoje, galėsite stebėti laukinių gyvūnų didįjį penketą, leistis į įvairias safario ekspedicijas, mėgautis aplink esančia unikalia gamta bei mėgstamais patiekalais.

Botsvana

Pietų Afrikoje esanti Botsvana garsėja prabangiais ir vienais geriausių safarių visame pasaulyje. Tai vieta, stulbinanti unikaliais kraštovaizdžiais – nuo smėlėtų Kalahario dykumos platybių iki vandeningosios Okavango deltos. UNESCO paskelbta 1000-uoju pasaulio paveldo objektu ir vienu iš septynių Afrikos gamtos stebuklų, Okavango delta pasižymi skaidriomis lagūnomis, nendrinėmis salomis, potvyniais. Kai žemė susilieja su vandeniu, drambliai vaikščioja negiliais kanalais, o žirafos savo ilgais kaklais iškyla iš horizonto. Šis 15 000 km² plotą užimantis mažų salų tinklas suteikia unikalią galimybę išvysti begemotus, krokodilus, dramblius, retas antilopes, leopardus, liūtus, Afrikos laukinius šunis.

Kita vieta, kurią verta pamatyti, yra pirmasis Botsvanos Chobe nacionalinis parkas, garsėjantis ne tik didžiulėmis dramblių populiacijomis, buivolų bandomis, paukščių būriais, bet ir augmenijos gausa. Čia apsilankius, atmintyje ilgam pasiliks Chobės upės, vingiuojančios per smėlėtą reljefą, vaizdai, tankūs miškai bei, žinoma, laukiniai gyvūnai.

Botsvanoje prabangių lodžijų ir stovyklaviečių yra apstu, tačiau viena iš mūsų rekomenduojamų būtų – andBeyond Nxabega Okavango Tented Camp. Tai vieta, atverianti vaizdus į brandžius mopanų miškus, sezoniškai užliejamas pievas bei siūlanti laivų kruizus, galimybę žvejoti, pamatyti nepagaunamą pelėdą, žygiuoti gyvūnų pėdsakais. Taip pat ne mažiau unikali ir Eagle Island Lodge, A Belmond Safari, Botswana, kviečianti iš arčiau susipažinti su UNESCO paveldo laukine gamta, daugiau sužinoti apie „Elephant Havens“ labdaros organizaciją, leistis į safarį su profesionaliais gidais sausuma ar skrendant sraigtasparniu.

Zambija

Pasirinkus pietinėje Afrikos dalyje esančią Zambiją kaip pagrindinę safario kryptį tikrai nesuklysite – tai stebuklinga vieta, apdovanota laukinės gamtos grožiu, galingais vandens telkiniais bei plačiomis erdvėmis. Jose turėsite progą išvysti begemotus, dramblius, zebrus, leopardus, liūtus, žirafas… Taip pat būsite sužavėti ir stulbinančiu kraštovaizdžiu, kuriame daugiausiai dėmesio susilaukia pasaulyje plačiausias Viktorijos krioklys, tekantis per dvi šalis (Zambiją ir Zimbabvę). Jame gausu mažesnių salelių, dalijančių jį į daug kitų krioklių.

Pagrindinė vieta safariams Zambijoje yra Pietų Luangvos nacionalinis parkas – tai vienas didžiausių likusių nepaliestų Afrikos regionų, išlaikiusių tikrąją laukinės gamtos esmę. Atvykus pastebėsite, kokie draugiški vietiniai žmonės, keliautojus priimantys nuoširdžiai bei svetingai. Šis parkas pasižymi itin didele gyvūnų koncentracija – laukiniais šunimis, liūtais, leopardais, drambliais, buivolais, begemotais, zebrais… Čia siūlomi tiek dieniniai, tiek vakariniai safariai užtikrina skirtingas, viena už kitą geresnes patirtis.

Viena iš vietos apsistoti rekomendacijų Pietų Luangvos nacionaliniame parke yra Time + Tide Chinzombo šeimai priklausančio verslo prabangios palapinės, kuriose galima mėgautis SPA praktikomis ar netgi miegu po žvaigždėtu dangumi. O pabudus – iš arčiau susipažinti su vietiniais, jų kultūra, leistis į safarį tiek sausuma, tiek vandeniu. 
Kitų prabangių Victoria Falls River Lodge šeimininkas, nuo jaunystės jautęs didžiulę meilę Zambezės upei ir nacionaliniam parkui, troško pasidalinti šia nuostabia vieta su kitais keliaujančiais pasaulio žmonėmis. Čia iš arti pajausite laukinės gamtos stebėjimo patirtį bei patogią prieigą prie Viktorijos krioklių miesto. Nors lodžija yra Zimbabvės teritorijoje, šioje vietoje galima apsistoti ir norint pamatyti Zambijos safarį.

Namibija

Safariai Namibijoje – tai unikalus nuotykis, kviečiantis patirti Afrikos laukinės gamtos didybę. Ši šalis garsėja savo įspūdingais kraštovaizdžiais, kurie varijuoja nuo senovinių dykumų ir uolėtų kalnų iki upių slėnių bei savanų. Vienas iš svarbiausių safario taškų yra Etošos nacionalinis parkas, kuriame gyvena didžiausia nykstančių juodųjų raganosių koncentracija visame pasaulyje. Nors Namibijos aplinka labiau dykuminė, dauguma gyvūnų yra puikiai prisitaikę prie tokių gyvenimo sąlygų.

Viena iš žymiausių Namibijos atrakcijų yra Sossusvlei kopos, kurios laikomos vienomis aukščiausių visame pasaulyje. Namibo dykumai būdingos raudonosios kopos susiformavo per daugelį milijonų metų, o smėlis buvo nusodintas į Atlanto vandenyną iš Oranjė upės. Atvykus, galėsite stebėti stručius, juodnugarius šakalus, lapes, vilkus.

Kita įsimintina vieta yra Namibijos pakrantėje esantis Griaučių krantas (žinomas kaip Skeleton Coast), atrodantis itin mistiškai – senovėje jį jūreiviai vadindavo pragaro krantu. Nuo Atlanto vandenyno iki atokesnių lygumų esančių kopų smėlis yra karštas, o vanduo šaltas dėl šalia tekančios Bengelos srovės.

Kalnuotame Damaralando regione, kuriame gyvena daugybė prie dykumų prisitaikiusių laukinių gyvūnų, galima išvysti dramblių, raganosių, zebrų, liūtų. Taip pat netoliese savo didybe išsiskiria aukščiausias Namibijos kalnas Brandbergas, senovinės meno galerijos, įvairios unikalios graviūros. O suakmenėjusiame miške, kuris skaičiuoja jau milijonus metų, atsiveria įspūdingas gigantiškų medžių kraštovaizdis.

Leidžiantis į safarį, savo poilsį rekomenduojama patikėti Namibijos dykumoje įsikūrusiose Zannier Sonop lodžijose, pastatytose autentišku XX a. stiliumi, iš kurių atsiveria nuo horizonto iki horizonto besitęsiantis žavingas gamtos grožis. Viešint čia, keliautojams taip pat yra siūlomas pasijodinėjimas žirgais, skrydis oro balionu, privatus saulėtekių/saulėlydžių stebėjimas. Kitas dėmesio vertas variantas – tai Hoanib Skeleton Coast stovyklavietė, įsikūrusi nuošalioje laukinėje griaučių pakrantėje, senoviniame Namibijos Kaokovelde. Apsistojus uolose bei sausumose galėsite iš arčiau susipažinti su šalia gyvenančiais laukiniais gyvūnais, laipioti uolomis, vakarieniauti po atviru dangumi.

Norite sužinoti daugiau? Kviečiame savo atostogų prisiminimus kurti kartu su autorinių kelionių partneriais „Glotera“, kurie yra pasiruošę filmuose matytus Afrikos safarių vaizdus perkelti į realybę.