Kvapą gniaužianti Pietų Afrikos Respublika

Vilma Kondratienė

Afrika pelnytai garsėja nepakartojamu kraštovaizdžiu ir įstabia gyvūnija. Tačiau Afrika  – tai visų pirma itin marga bendruomenė, kurią formuoja įvairiausių tautybių ir rasių žmonės, skirtingos kalbos ir istorijos. Pirmas jausmas atvykus į Pietų Afrikos Respubliką – kad atsidūrei ne tame žemyne. Puikūs keliai, didžiuliai prekybos centrai – keliautojai neretai nustebę kartoja, kad tai – netikra Afrika, t. y. ne tokia, kokią įsivaizdavo. Pietų Afrikos Respublika – viena turtingiausių žemyno valstybių pagal BVP, tačiau, kaip ir kitose Afrikos šalyse, čia egzistuoja didžiulė turtinė nelygybė, tad pasukus iš pagrindinių kelių neilgai trukus atsiveria skurdo vaizdai.

Pietų Afrikos Respublika – išties įdomi kontrastinga valstybė, absoliučiai kitokia nei Europa ir sykiu – nei visa likusi Afrika. Turtas ir skurdas, išpuoselėta gamta ir apleisti lūšnynai, nuostabios pakrantės ir stulbinantys kalnai, turbūt geriausias pasaulyje maistas ir alkani beturčiai žmonės – kitos šalies, kurioje būtų tiek skirtumų, ko gero, nėra.

Keiptaunas – daugiakultūris miestas, jame daug užsieniečių. Į akis krinta itin didelis atotrūkis tarp turtuolių ir vargšų. Turtingieji gyvena prabangiuose namuose, apsitvėrę elektrinėmis tvoromis, tačiau prie kiekvienos perėjos gali pamatyti žmogų, prašantį išmaldos. Čia netgi rengiamos ekskursijos į Soveto lūšnynus. Mažu autobusėliu vykstama į miestą, kuriame, skirtingų šaltinių teigimu, gyvena nuo 3 iki 5 milijonų žmonių. Tai labai įdomi ir nevienalytė bendruomenė: vietomis namukai atrodo visai jaukiai, o kai kur tik skraido šiukšlės ir stovi šiurpą keliančios pašiūrės, kažkieno vadinamos namais. Sovete gyveno ir visų Pietų Afrikos gyventojų garbinamas Nelsonas Mandela, jo namas iki šiol yra didžiulis traukos centras. Sovetas – iš tiesų labai svarbi vieta juodaodžiams, nes būtent čia kilo išsilaisvinimo iš baltųjų priespaudos judėjimas.

Kaip jau minėjome, Pietų Afrikos Respublika išsiskiria unikalia maisto kultūra. Keiptaune ir Johanesburge rasite vienus geriausių restoranų pasaulyje, o maisto kokybės ir kainos santykis čia išties džiugina. Keiptaune galima skanauti visada šviežių jūrų gėrybių, kurioms įvardyti lietuvių kalboje turbūt net nėra žodžių, ir užsigerti saldžiąja „Amarula“. Kaip ir daugumoje Afrikos šalių, vietos virtuvėje vyrauja pupos ir kukurūzai. Be to, nemažą įtaką padarė imigrantų kulinarinės tradicijos. Pavyzdžiui, Keiptauno musulmonai atsinešė Vidurio Rytų kultūrą, indai iš Kvazulu Natalio – greitojo maisto patiekalą bunny chow (duonos „kubilėlį“, pripildytą kario troškinio), afrikanai – ant ugnies keptą mėsą. Kaip ir visur, geriausia ragauti gatvės maistą, nesirinkti prabangių restoranų, pažinti vietos kultūrą ir papročius, pabendrauti su virtuvės šefais.

Apsilankius šiame žemyne, būtina kopti į kalnus, kurių čia apstu. Taip pat – paplaukioti vandenyne, susitikti su pingvinais, aplankyti vietos bendruomenes (vadinamąsias townships), kur gyvena tikrieji afrikiečiai, atsistoti ant banglentės, šokti su lynu nuo aukščiausio tilto Pietų pusrutulyje, iš arti pamatyti laukinius gyvūnus. Galiausiai – tiesiog atsipalaiduoti ir pajusti Afrikos dvasią.

Bene geriausia, ką turi Pietų Afrikos Respublika, yra daugybė safario parkų (vadinamųjų game parks). Jei turite laiko, nuvykite šiek tiek piečiau Keiptauno, kur į krantą išplaukia pingvinai. Ir, žinoma, būtinai pakilkite į Stalo kalną – jis matomas iš bet kurio Keiptauno taško ir laikomas vienu iš septynių pasaulio gamtos stebuklų. Į kalną galite užsikelti funikulieriumi (arba kopti pėsčiomis), tik svarbu nepamiršti striukės, nes viršuje vėjuota ir itin greitai keičiasi oras. Čia gyvena ir labai juokingi (bet piktoki!) gyvūnėliai – uoliniai damanai. Nuo Stalo kalno atsiveria kerintys Keiptauno, apylinkių ir vandenyno vaizdai. Vakare smagu leistis į kruizą, kai jachta plaukiama žiūrėti saulėlydžio ir gurkšnojamas vietinis vynas. Saulei nusileidus, miestas primena lemputėmis mirguliuojantį miražą, į kurį labai gražu žiūrėti iš jūros.

Dar viena netikėta vieta Keiptaune – nedidukas deimantų muziejus, priklausantis „Shimansky“ deimantų parduotuvei. Ekskursijos metu išgirsite visą deimantų istoriją – nuo jų atradimo Pietų Afrikos Respublikoje iki apdirbimo metodikos. O už stiklo sienų galėsite stebėti ir pačius deimantų šlifuotojus, dirbančius su brangakmeniais. Be abejo, vertėtų nepraleisti progos ir kokį akmenėlį įsigyti.

Kai esi Keiptaune, atrodo, kad viskas tiesiog vyksta savo laiku. Jei vietinių paklausite, kada bus kas nors padaryta, jie visada atsakys „now now“ („dabar, dabar“). Mums tai reiškia, kad greitai, o jiems tai gali būti ir rytoj.

Afrika – išties nepakartojama. Keliautojams, kurie ieško dar nepatirtų įspūdžių, primygtinai patariame į savo maršrutą įtraukti šį unikalų žemyną.